travel-slide.png

Beztroskie podróżowanie

jest miejscem, w którym dzielimy się inspiracjami podróżniczymi, przedstawiamy ciekawe osobistości oraz różne style zwiedzania świata. Informujemy o wydarzeniach, na które warto się wybrać i radzimy jak podróżować świadomie i bezpiecznie.

słoń

Małpi biznes, czyli o zwierzętach w turystyce

Przybliżamy aspekt etycznego podróżowania związany ze zwierzętami w turystyce. Nie każda atrakcja turystyczna oferująca bliski kontakt ze zwierzętami powinna zasługiwać na naszą uwagę. Pamiętajmy o starannym wyborze miejsc, gdzie zwierzęta są traktowane odpowiednio.

podróżnik z aparatem

Zawód - podróżnik

Przybliżamy zawody, dzięki którym długie podróże mogą stać się faktem. Podpowiadamy, jaka kariera umożliwi zwiedzanie świata, bo zawodowe podróżowanie jest możliwe dla każdego.

mural głowa

Poznaj klimat Ukrainy

Polecamy klimatyczne wycieczki na Ukrainę. Kraj naszych wschodnich sąsiadów ma do zaoferowania wiele różnorodnych atrakcji. Miasta takie jak Kijów, Lwów czy Odessa to miejsca gdzie nowoczesność przeplata się z historią.

Kamila Markiewicz (@laprimaveraa) - wywiad

Dziewczyna z skrzydłami na tle wieżowców

fot. Kamila Markiewicz

Kamila Markiewicz, występująca na instagramie pod nazwą @laprimaveraa, lubi podróżować ekonomicznie… Co oznacza, że jest mistrzynią wyszukiwania tanich lotów. Na profilu dzieli się wspomnieniami z podróży, ale też daje rady, jak na własną rękę podróżować taniej.

1. Czy posiadasz jakieś szczególne zwyczaje podróżnicze?

Zdecydowanie poszukiwanie nieznanych miejsc - jeszcze na etapie planowania podróży! W trakcie przygotowań przekopuję Pinterest, który jest moim głównym źródłem inspiracji. Nie omijam darmowych atrakcji, bo to mój ulubiony punkt programu. Poza tym zawsze stawiam na lokalną kuchnię - próbuję miejscowych potraw, choćby były to tak nietypowe smaki, jak durian, larwy owadów czy mięso z rekina. No i jestem rannym ptaszkiem! Podróże wyzwalają we mnie to, co na co dzień uśpione. Chęć zwiedzania świata pobudza mnie i motywuje do wysiłku, do zachowań nie zawsze typowych dla mnie w życiu codziennym. I to jest świetne - wychodzenie ze strefy komfortu.

2. W jaki sposób kolekcjonujesz wspomnienia z podróży?

Robię zdjęcia - setki, tysiące zdjęć. Często też utrwalam momenty na krótkich filmikach. Obraz połączony z dźwiękiem łatwo przenosi mnie do danego miejsca i wyzwala wspomnienia. Czuję się trochę jak w teleporcie - odczuwam zapachy, przypominam sobie szczegóły, zupełnie jakbym znów tam była. Moim pamiętnikiem podróżniczym jest zdecydowanie instagram, gdzie dodaję zdjęcia, wideo, relacje, opisuję moje przeżycia i odczucia, dzielę się i zapraszam moich obserwatorów do podróżowania ze mną, chociażby przed ekranem telefonu czy komputera.

3. Co lubisz przywozić ze sobą z podróży?

Wiem, że ludzie dzielą się na team magnesy i team pocztówki. Ja zawsze przywożę pocztówki, jestem maniaczką! Całą ścianę w moim pokoju mam przyozdobioną kartkami z całego świata i widzę je codziennie zaraz po przebudzeniu. Dlatego lubię poranki i każdy dzień zaczynam z uśmiechem - myśli o podróżach dodają mi dobrej energii. Dodatkowo w walizce mam zawsze kawę z różnych zakątków świata dla mojej mamy i lokalne specjały dla siebie.

4. Co daje Ci poczucie bezpieczeństwa w drodze? Czy wszędzie czujesz się jak u siebie?

Gdziekolwiek jadę, czuję się bezpiecznie z dwóch powodów - po pierwsze jestem w podróży z moim chłopakiem, po drugie podchodzę do wyjazdów rozważnie i odpowiedzialnie. Przed przyjazdem w dane miejsce zbieram informacje o klimacie, kulturze, zwyczajach. Wiem, czego mogę się spodziewać, a na co muszę uważać. Dodatkowo, nie traktuję podróży jak "wycieczek", a bardziej jako możliwość zamieszkania wśród miejscowych, nawet jeśli jest to tylko kilka dni.

5. W jaki sposób wyznaczasz kolejne cele podróży?

Nie mam jakiegoś magicznego systemu. Możliwości są dwie. Pierwsza z nich to cel, do którego po prostu chcę pojechać. Nachodzi mnie myśl o podróży do danego miejsca i wówczas z uporem maniaka czekam i szukam tanich lotów. Druga opcja to destynacja spontaniczna - decyzja podjęta na podstawie znalezionych tanich biletów. Mówi się, że okazja czyni złodzieja? W moim przypadku okazja czyni podróżnika.

6. Autobus czy samolot? Dlaczego?

Zdecydowanie samolot! Szybkość, wygoda, możliwość dotarcia na drugi koniec świata czy Europy, a to wszystko bardzo często w cenie biletu na pociąg. Na początku mojej przygody z podróżowaniem wybór często padał na autobus - jednak, im więcej znam tricków na wyszukiwanie tanich biletów lotniczych, tym częściej przemieszczam się w powietrzu. Uzależniłam się od adrenaliny podczas startu samolotu.

7. Kogo najchętniej zabierzesz w kolejną podróż?

Wszystkie moje podróże to przygody duetu - mój chłopak Mateusz i ja. Dwa lata temu razem pojechaliśmy autobusem do Budapesztu i zakochaliśmy się w tym mieście. Tak zaczęliśmy wspólnie zwiedzać świat - zobaczyliśmy już spory kawałek Europy, Tajlandię czy Japonię. Rok temu polecieliśmy do Kanady za 280 zł i zobaczyliśmy Toronto oraz Vancouver. Wszystkie plany podróżnicze snujemy we dwoje i wiele nowych miejsc czeka na nas w przyszłości, musimy tylko spakować walizki.

Obserwuj Kamilę Markiewicz na Instagramie