Najnowsze artykuły

GettyImages-1340416045.jpg

Urlop na Dominikanie? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Wakacje na Dominikanie? Jak przygotować się na egzotyczne wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

iStock-1125347841.jpg

Jakie ubezpieczenie wybrać na kolonię, zimowisko lub obóz?

Jaka polisa na wyjazd dziecka? Ubezpieczenie kosztów leczenia i rezygnacji zapewni spokój i ochronę podczas ferii, kolonii czy zimowiska.

GettyImages-1354768451.jpg

OC w ubezpieczeniu turystycznym. Co to jest i kiedy się przydaje?

OC w polisie turystycznej. Sprawdź na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia na podróż.

Twoje bezpieczeństwo w podróży

ubezpieczenie-podrozne-wypoczynek-lodz+.jpg

Stock.com/pixdeluxe

Marzenia o odległych podróżach to pierwszy krok do wielkiej przygody. Zaraz za nimi idzie ustalenie celów, przybliżonych terminów. Następnie… mogą pojawić się małe wątpliwości, np. te związane z bezpieczeństwem. Poczucie bezpieczeństwa na pewno zwiększy odpowiednia polisa, ale dobre przygotowanie to nie tylko kwestia wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego.Przeczytaj, jak na niespodziewane sytuacje przygotowuje się doświadczona podróżniczka Anita Demianowicz.

Nie ma trzech prostych kroków, dzięki którym każdy w podróży zapewni bezpieczeństwo sobie i swojemu bagażowi, jednak jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać i kilka zasad, które warto zastosować. Załatwienie drobnych spraw przed wyjazdem i dobre, rozsądne nawyki w samej podróży - to niewiele wysiłku, a dużo pożytku dla podróżnych.

1. Ubezpieczenie podróżne

Ubezpieczenie podróżne to podstawa każdego wyjazdu. Chociaż podczas planowania podróży problemy nie są pierwszym, co przychodzi na myśl, warto zabezpieczyć się na sytuacje, w których niezbędna będzie dodatkowa pomoc. Ubezpieczenie z usługą assistance to stały kontakt z Centrum Alarmowym ERGO Ubezpieczenia Podróży, co pozwala wyjść obronną ręką z wielu trudnych sytuacji za granicą. Dzięki dobremu ubezpieczeniu możemy nie tylko szybciej i skuteczniej poradzić sobie z problemami, ale także uniknąć znacznych długów, związanych z korzystaniem np. z usług medycznych, jeżeli okaże się, że nasza ochrona ich nie obejmuje. Zadbaj o dobry pakiet, który zapewni Ci pełen komfort podróżowania.

2. Sprawdź, czy Twój cel podróży jest bezpieczny

Wydawałoby się, że to prozaiczna wiedza, którą każdy z nas posiada. Jednak nie zawsze w mediach słyszymy o konfliktach zbrojnych, kataklizmach czy napięciach, mających miejsce w odległych zakątkach świata. W niektórych rejonach trwają one już tak długo, że nie są relacjonowane, gdy nie dochodzi do przełomów. Aby upewnić się co do sytuacji w miejscu, do którego wyjeżdżamy, warto wejść na stronę polskiego MSZ, które regularnie publikuje ostrzeżenia.

3. Poznaj normy kulturowe

Inne kultury nas fascynują, chcemy je poznawać, zrozumieć. Musimy jednak pamiętać, że wybierając się do krajów z innego kręgu kulturowego, jednocześnie wnikamy w głąb jego obyczajów. Jest to widoczne zwłaszcza w krajach muzułmańskich, gdzie kobiety powinny ubierać się w określony z góry sposób. Już wysiadając z samolotu panie muszą stosować się do zasad, które mogą wydawać się egzotyczne, ale są w danym miejscu obowiązujące i trzeba się im podporządkować.

ubezpieczenie-podrozne-ksero-dokumenty

iStock.com/Tatomm

4. Ksero dokumentów

Ta mała przezorność może znacznie ułatwić nam przejście przez formalności w przypadku zagubienia dokumentów za granicą. Kiedy podróżujemy po Unii Europejskiej miejmy przy sobie kopię dowodu osobistego, kiedy wyruszamy poza granicę Unii - paszportu.
Warto wykonać jedno ksero, które schowamy do bagażu głównego, a dodatkowo przesłać wersję elektroniczną (skan) na własną pocztę lub dysk w chmurze. Tym sposobem łatwiej udowodnimy swoją tożsamość w przypadku konieczności wyrabiania nowego dokumentu za granicą. Kiedy podróżujemy po Europie, możemy zabrać ze sobą dodatkowy dokument, który zastąpi ten zgubiony - może to być paszport.

5. Dostęp do bankomatów

Czy wyobrażacie sobie, że na świecie są miasta, w których możecie nie mieć możliwości wypłaty środków z bankomatu? Nawet najpopularniejsze w Europie banki, nie zapewniają pełnej obsługi na innych kontynentach, ponieważ jest ona zależna tylko i wyłącznie od struktur zastanych na miejscu. Przyzwyczajeni do wygód, z których korzystamy w kraju możemy zdziwić się, że systemy bankowe nie są równie rozwinięte w innych częściach świata. Dlatego ważne jest, aby w podróż zabierać ze sobą kilka kart różnych operatorów i banków.

6. Czy zabrać ze sobą gotówkę?

Tak! Choć noszenie ze sobą dużej ilości pieniędzy nie kojarzy nam się z bezpieczeństwem, z pewnością posiadanie żelaznego zapasu gotówki może przydać się w podróży. Pomijając sytuacje, gdy zmuszeni jesteśmy wziąć ze sobą pieniądze na cały wyjazd (brak możliwości płatności kartą i wypłaty z bankomatu), warto odłożyć pewną kwotę, która może pomóc nam w nieoczekiwanych sytuacjach. Może to być np. 20-30 dolarów, które zawsze mamy przy sobie. Taka mała kwota może nam się paradoksalnie przydać w przypadku próby napadu… Lepiej nie drażnić przestępcy i mieć coś w zanadrzu, w przeciwnym razie może nas spotkać coś o wiele gorszego niż utrata gotówki.

7. Co nosić przy sobie?

Poza wskazaną już kwotą 20-30 dolarów, warto mieć przy sobie tyle pieniędzy, ile planujemy wydać podczas pojedynczego wyjścia. Warto także chować pieniądze oraz karty płatnicze i kredytowe w różnych miejscach, aby nikomu nie rzucił się w oczy nasz stan posiadania oraz aby kieszonkowiec nie mógł jednym ruchem pozbawić nas wszystkich drogocennych rzeczy. Wewnętrzne kieszenie mogą znacznie poprawić bezpieczeństwo naszych środków. A co z większymi przedmiotami? Jeżeli posiadamy np. sprzęt fotograficzny, możemy decydować, kiedy będzie nam potrzebny, a kiedy lepiej zostawić go w sejfie w hotelu. Zwłaszcza, gdy planujemy wieczorną eskapadę, warto ograniczyć ilość cennych rzeczy, które będziemy mieć przy sobie.

Tekst powstał na podstawie spotkania live Anity Demianowicz z fanami na FB ERGO Ubezpieczenia Podróży. Chcesz zapoznać się z całym materiałem? Kliknij tutaj.