Najnowsze artykuły

GettyImages-1340416045.jpg

Urlop na Dominikanie? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Wakacje na Dominikanie? Jak przygotować się na egzotyczne wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

iStock-1125347841.jpg

Jakie ubezpieczenie wybrać na kolonię, zimowisko lub obóz?

Jaka polisa na wyjazd dziecka? Ubezpieczenie kosztów leczenia i rezygnacji zapewni spokój i ochronę podczas ferii, kolonii czy zimowiska.

GettyImages-1354768451.jpg

OC w ubezpieczeniu turystycznym. Co to jest i kiedy się przydaje?

OC w polisie turystycznej. Sprawdź na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia na podróż.

NNW w ubezpieczeniu turystycznym. Dlaczego Ci się przyda?

GettyImages-483204252.jpg

Getty Images

Gdy kupujesz ubezpieczenie na podróż, skupiasz się na tym, by ochroniło Twoje zdrowie i portfel w czasie wyjazdu. Niestety czasem prosty wypadek czy choroba może ciągnąć się za nami o wiele dłużej niż tylko do końca wakacji. Dlatego tak ważne jest, aby brać pod uwagę także inne elementy polisy – szczególnie NNW. Ale czym ono właściwie jest i co obejmuje? Wyjaśniamy!

Skrót NNW oznacza Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków. Oficjalna definicja mówi o "następstwach nieszczęśliwych wypadków (...) polegających na trwałym uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci Ubezpieczonego". Wyjaśniając to o wiele prościej – NNW to zabezpieczenie na wypadek sytuacji, w której w konsekwencji wypadku lub choroby na wyjeździe, będziesz potrzebował leczenia lub rehabilitacji już po zakończeniu podróży (a tym samym w czasie, którego polisa już nie obejmuje). Trzeba też pamiętać o wypadkach, które kończą się tragicznie. Oczywiście nikt nie chce o tym myśleć, gdy planuje wymarzoną podróż, ale niestety – czasem i tak się zdarza, że kończą się śmiertelnie.

Jakie sytuacje obejmuje NNW i kiedy z niego skorzystam?

Co istotne – NNW obejmuje konsekwencje sytuacji, do których doszło zarówno w miejscu docelowym, jak i w trakcie podróży do i z wymarzonych wakacji czy koniecznej podróży służbowej. Uważasz, że Cię to nie dotyczy, bo jesteś rozsądny i ostrożny w podróży? Nic bardziej mylnego! Możesz niefortunne złamać nogę podczas wchodzenia po hotelowych schodach, jazdy na nartach lub gdy poślizgniesz się w restauracji. Nawet taka drobnostka wystarczy, żebyś po powrocie potrzebował rehabilitacji. Wystarczy, że ugryzie Cię jakiś owad albo nieświadomie złapiesz chorobę tropikalną i po pierwszej doraźnej pomocy - kontynuacja leczenia przeniesie się do Polski i będzie trwała długie miesiące.

Zapewne nie wyobrażasz sobie też śmierci na wakacjach, ale i to dotyczy każdego z nas. Wystarczy, że dostaniesz tragicznego w skutkach udaru podczas opalania się na plaży, potrąci Cię samochód albo tak źle zachłyśniesz się wodą, że ratownicy nie będą mogli Ci pomóc. Brzmi okropnie? Oczywiście. Ale zdarza się i trzeba mieć to na uwadze, by nie zamieniło się to w wieloletnie długi ciągnące się za Tobą lub Twoją rodziną.

 

Dlaczego NNW jest tak ważne i kiedy może się przydać?

W NNW kluczowe są trzy sytuacje – „trwały uszczerbek na zdrowiu”, „częściowy uszczerbek na zdrowiu” i „śmierć”. To właśnie w tych przypadkach ubezpieczony lub jego rodzina sięga po pieniądze gwarantowane przez NNW, dzięki którym może opłacić rehabilitację, pobyt w szpitalu, leczenie i wiele innych potrzebnych działań. Przyjrzyjmy się więc po kolei każdej z wspomnianych sytuacji.

Trwały uszczerbek na zdrowiu to „nierokujące poprawy upośledzenie organu, narządu lub układu”. Mówiąc krótko – problem zdrowotny, którego nie da się już naprawić. To może być ślepota, kalectwo, utrata kończyny i wiele innych sytuacji. Konkretny przykład? Ulegasz wypadkowi samochodowemu i w jego efekcie zostajesz częściowo, ale trwale sparaliżowany. Częściowy uszczerbek na zdrowiu to niemal ta sama sytuacja – z tą różnicą, że jest tymczasowa lub – jak sama nazwa wskazuje – tylko częściowa. Wtedy ubezpieczenie wypłaca się proporcjonalnie do uszczerbku, co jest szczegółowo opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ostatnia sytuacja to ta, o której mało kto myśli – śmierć. Niestety, podobnie jak w każdym innym momencie życia tragiczny wypadek może przydarzyć się także na wakacjach. Jeśli śmierć nastąpi już po powrocie – nie dalej niż w ciągu 24 miesięcy od daty nieszczęśliwego wypadku i będzie jego skutkiem, to i tak ubezpieczenie zostanie wypłacone osobie uprawnionej. Taką osobę można wskazać w dowolnym momencie trwania polisy lub podczas zakupu. Jeśli tego nie zrobisz, pieniądze trafią do spadkobierców.

Trzeba jednak pamiętać, że w każdym z tych przypadków o wypłacie środków ubezpieczyciel decyduje na podstawie opinii biegłych lekarzy i dokumentacji medycznej. Najdalej po 14 dniach od pozytywnej decyzji, pieniądze trafiają do ubezpieczonego, bądź osoby uprawnionej.

Jakie NNW mogę wybrać?

Opcja ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków to element każdej dobrej polisy turystycznej. Podobnie jednak, jak w przypadku kosztów leczenia i OC – poszczególne warianty będą różnić się limitem odpowiedzialności. W ERGO Ubezpieczenia Podróży online masz do wyboru trzy warianty polisy - TIP Plus zapewnia NNW do kwoty 30 tys. zł, TOP do 40 tys. zł, a TOP Plus do 50 tys. zł. To właśnie do tej kwoty ubezpieczyciel wypłacał świadczenie, dlatego im wyższa kwota, tym lepiej.

Zakres ubezpieczenia Suma ubezpieczenia oraz górne limity odpowiedzialności
Pakiet Tip Plus Top Top Plus
Koszty leczenia
(z uwzględnieniem następstw chorób przewlekłych)
40 000 EUR 100 000 EUR 300 000 EUR
Koszt transportu
(z uwzględnieniem następstw chorób przewlekłych)
do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia bez limitu bez limitu
NNW 30 000 PLN 40 000 PLN 50 000 PLN
Koszty ratownictwa 5 000 EUR 5 000 EUR 5 000 EUR
Bagaż 1 200 PLN 2 000 PLN 4 000 PLN
Odpowiedzialność cywilna 50 000 EUR 100 000 EUR 200 000 EUR
Koszty przerwania podróży   1 000 EUR 1 000 EUR
Assistance rozszerzony pełny pełny 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, spokój ducha, a także portfel i już teraz kup ubezpieczenie podróżne, które zawiera w sobie NNW.