travel-slide.png

Beztroskie podróżowanie

jest miejscem, w którym dzielimy się inspiracjami podróżniczymi, przedstawiamy ciekawe osobistości oraz różne style zwiedzania świata. Informujemy o wydarzeniach, na które warto się wybrać i radzimy jak podróżować świadomie i bezpiecznie.

zdjecie-jaskini

Śladami Opowieści z Narnii

Sprawdź, gdzie kręcono filmową serię Opowieści z Narnii oraz jak dostać się do baśniowych miejsc z krainy C.S. Lewisa.

Selfie.jpg

Jak fotografować smartfonem na wakacjach?

Sprawdź jak wykorzystać smartfon do wykonania zdjęć z podróży, jak komponować kadry i bawić się światłem oraz które aplikacje pomogą w obróbce zdjęć.

zamek+R%C3%A2%C8%99nov.jpg

Wyprawa do ojczyzny Drakuli, czyli najpiękniejsze miejsca Rumunii

Najpiękniejsze miejsca w Rumunii na beztroski i bezpieczny wypoczynek. Sprawdź co warto zwiedzić, gdzie mieszkał słynny Drakula, jakie plaże będą idealne na twoje wakacje.

Urlop z maluchem - jak wybrać odpowiednie miejsce?

Uśmiechająca się dziewczynka siedząca na tylnim siedzeniu w niebieskim foteliku samochodowym

iStock.com/romrodinka

Wielu świeżo upieczonych rodziców obawia się pierwszego dalekiego wyjazdu z dzieckiem. Zorganizowanie rodzinnej wyprawy może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowane. Jak wybrać odpowiednie miejsce i o czym koniecznie pomyśleć przed wyjazdem? Podpowiadamy, jak sprawić, by wakacje z maluchem były dobrą zabawą i prawdziwym odpoczynkiem dla całej rodziny.

Przygoda, przygoda – każdej chwili szkoda

Do wyjazdu z dzieckiem dobrze jest przygotować się wcześniej, ponieważ nie wszystkie kierunki dostępne w ofertach last minute będą odpowiednie do wypoczynku z maluchem. Kiedy więc termin urlopu zostanie już ustalony, należy pomyśleć o najważniejszym – jaką destynację wybrać. Nawet maleńkie dziecko z reguły dobrze znosi lot samolotem, dlatego nie ma potrzeby, by rezygnować z zagranicznych wyjazdów. Pomyślcie, że macie naprawdę sporego asa w rękawie – kilkumiesięczne dziecko jeszcze nie chodzi, nie pyta wciąż o drogę, nie szuka po całym samolocie swojego pluszaka. Łatwiej jest więc zadbać o jego bezpieczeństwo. Pamiętajcie, by sprawdzić dokładnie, jakie zasady dotyczące podróżowania z niemowlęciem obowiązują w liniach lotniczych, z których będziecie korzystać.

Podróżująca kobieta ze śpiącym dzieckiem na rękach w samolocie

iStock.com/encrier

Kurort, las a może nad morze? 

Podstawową zasadą wyjazdu z dzieckiem jest oczywiście bezpieczeństwo. Wiele osób wybiera kierunek swoich wyjazdów spontanicznie: Egipt kojarzy się nam z piramidami, Tajlandia z bezkresem rajskich plaż, a Tunezja kusi widokami. Natomiast bardzo ważne jest, by sprawdzić, czy w kraju, który ma być miejscem wypoczynku, nie toczy się właśnie konflikt lub Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zaklasyfikowało danego kraju lub części jego terytorium jako zagrożonego terroryzmem. Należy pamiętać też o sytuacji politycznej kraju, który planujemy odwiedzić. Generalny strajk sieci komunikacji miejskiej lub którejś z ważnych grup zawodowych, jak na przykład systemu opieki zdrowotnej, z pewnością mógłby stać się utrudnieniem w czasie urlopu. Takie informacje o zagrożeniach można znaleźć na stronach internetowych MSWiA oraz polskich jednostek konsularnych. Przydatny zbiór wiadomości ze świata znajdziecie również w naszej aplikacji ERV Travel&Care, która gwarantuje dostęp do informacji i ciekawostek z ponad 200 krajów. Dodatkowo, w oparciu o aktualną lokalizację, aplikacja zapewnia szybką pomoc w przypadku zagrożenia - powiadomienia PUSH lub SMS, czy dostęp do numerów alarmowych oraz centrum alarmowego ERGO Ubezpieczenia Podróży.

Kolejnym ważnym aspektem jest klimat miejsca, do którego lecicie. Zbyt wysokie temperatury i bardzo duża wilgotność powietrza nie sprzyjają aktywnemu zwiedzaniu i mogą powodować dyskomfort u małego człowieka. Podobnie z bardzo niskimi temperaturami, silnymi wiatrami – drastyczne obniżenie temperatury otoczenia nie wpłynie dobrze na samopoczucie Waszego dziecka. Reguła jest jedna – klimat miejsca, w którym spędzicie wakacje nie powinien być skrajnie różny od środowiska, w którym dziecko żyje na co dzień. Dlatego dobrze jest wybrać kraj, w którym cała rodzina będzie się dobrze czuła, a lokalny klimat nie przeszkodzi w aktywnościach. Noszenie malucha przy 40-stopniowym upale i wysokiej wilgotności powietrza może okazać się dużym wyzwaniem. Pamiętajcie, że niemowlę wymusza indywidualny sposób podróżowania - prawdopodobnie nie wszędzie uda Wam się dotrzeć z wózkiem, dlatego warto być przygotowanym na noszenie dziecka oraz długie sjesty.

Matka z dzieckiem wędrująca z plecakiem przez las

iStock.com/Onfokus

I jeszcze jedno. Lot nie powinien być zbyt długi. Lekarze pediatrzy deklarują, że niemowlę nie powinno odbywać podróży dłuższych niż kilkugodzinne – zbyt długie przebywanie na dużej wysokości może powodować u niego problemy z reakcją na zmiany ciśnienia. Tak więc decydując się na podróż samolotem, najlepiej wybrać miejsce, do którego leci się możliwie krótko.  

Co sprawdzić przed wyjazdem?

Hotele i obiekty wypoczynkowe oferują pakiety rodzinne, które uwzględniają potrzeby najmłodszych gości. Animator zabaw, baseny, ogrodzone place zabaw, dziecięca karta menu w hotelu, atrakcje wyłącznie dla maluchów – to niektóre z udogodnień przygotowane specjalnie na rodzinne wakacje. Poszukajcie oferty, która będzie odpowiedzią na Wasze potrzeby. Pamiętajcie, że często organizator wycieczki proponuje okresową opiekę nad dzieckiem pod okiem wyszkolonego personelu – warto z niej skorzystać i udać się na obiad tylko we dwoje. Tego typu zorganizowane wycieczki są chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi - nie trzeba wtedy martwić się o to, że maluch nie będzie miał co jeść w restauracji hotelowej czy zwyczajnie będzie się nudził. Na zwiedzanie korynckich kolumn jeszcze przyjdzie czas, kilkulatek zazwyczaj wybiera wielogodzinne pluskanie się w basenie i zabawę, a niemowlę – zaciszne miejsce do ucięcia sobie drzemki blisko mamy.

Szczęśliwe dziewczynki bawiące się na piasku

iStock.com/ozgurcankaya

Sprawdź, czy wszystko już wiesz

A teraz punkt po punkcie, podpowiemy na co zwrócić uwagę, kiedy już wiemy, że w miejscu, do którego lecimy jest bezpiecznie, a klimat nas nie zaskoczy:

  • zakwaterowanie: niezależnie od tego, czy będzie to świetnie wyposażony hotel, prywatna kwatera czy pole namiotowe, sprawdźcie opinie o obiekcie do którego jedziecie z dzieckiem. Często zdarza się, że właściciele kuszą turystów pięknymi zdjęciami i kwiecistymi opisami, a na miejscu wszystko wygląda zupełnie inaczej. Warto zasięgnąć opinii znajomych i sprawdzić opinie na temat danego miejsca w Internecie.
  • dojazd: dojazd z lotniska powinien być jak najłatwiejszy i możliwie najkrótszy. Sam lot może okazać się dla dziecka męczący, dlatego ważne, by po podróży jak najszybciej znaleźć się w spokojnym miejscu, gdzie będzie można przewinąć i nakarmić malucha w komfortowych warunkach.
  • atrakcje blisko obiektu: może zdarzyć się tak, że wakacje spędzicie blisko miejsca zakwaterowania. Dlatego bardzo ważne jest, aby wcześniej sprawdzić, czy w niedalekiej odległości od noclegu znajdują się jakieś atrakcje lub ścieżki spacerowe i place zabaw. 
  • udogodnienia dla dziecka: bardzo ważne jest, by obiekt, w którym wypoczywacie, był przystosowany do obecności najmłodszych gości. Sprawdźcie, czy hotel dysponuje krzesełkiem do karmienia, miejscem do wygodnej zmiany pieluszki czy podgrzewaczem do butelek. Niemowlęta potrzebują zazwyczaj wygody, ciszy i przyjemnego miejsca, by móc spać i obserwować świat dookoła. 
  • ostatnie i najważniejsze: ubezpieczcie przed wyjazdem całą Waszą rodzinę. Pierwsza wielka wyprawa już na samym początku może generować stres i wiele pytań, dlatego to szczególnie ważne, żebyście mieli zagwarantowaną pomoc w razie nieprzewidzianych sytuacji. Zdecydujcie się na dedykowane ubezpieczenie rodzinne i cieszcie wyjazdem. 

Wakacje z maleństwem mogą być dziecinnie łatwe!