Najnowsze artykuły

GettyImages-1296316688.jpg

5 noworocznych postanowień inspirowanych podróżami

Koniec starego i początek nowego roku to czas postanowień. Sprawdź nasze 5 postanowień przygotowane dla podróżników.

sherlock.jpg

Podróże z książką: śladami Sherlocka Holmesa

Przemierzaj Anglię śladami najsławniejszego książkowego detektywa. W swoich wojażach pamiętaj o polisie turystycznej! 📖

mapa meksyku z flaga

Kulinarne szlaki świata: smaki Meksyku

Meksyk od kuchni! Najlepiej kosztować go w pełni beztrosko, z dobrym ubezpieczeniem podróżnym w plecaku.

Sprytne pakowanie - jak zmniejszyć bagaż?

rozowa-walizka.jpg

 

Wymarzona podróż i… racjonalny balans w bagażu? Pakowanie na wyjazd to ta część planowania wakacji, podczas której musimy przygotować się na najwięcej wyrzeczeń. Nagrodą jest nasz komfort przemieszczania się, a także korzystania z naszych rzeczy na miejscu. Sprawdź kilka zasad dobrego pakowania i zostań mistrzem tej dyscypliny!

1. Zabierz rzeczy, których naprawdę potrzebujesz

Każdemu zdarza się, że mając wielkie oczekiwania wobec wyjazdu, zabiera rzeczy, które zostają w walizce przez cały pobyt w nowym miejscu. Zamiast liczyć na spontaniczne akcje, w pierwszej kolejności zastanów się, jakie przedmioty przydadzą się do realizacji tych zaplanowanych aktywności. Postaw też na ubrania, które nie raz sprawdziły się w życiu codziennym, są wygodne i łatwo łączą się w zestawy z innymi elementami garderoby. Stworzenie takiej podróżniczej bazy pokaże, czy w naszej walizce lub plecaku znajduje się miejsce na dodatkowe rzeczy.

2. Zastanów się, co ubrać…

Wyjazdy wakacyjne mają pewną wadę - ich czas jest ograniczony. Zastanów się, czy chcesz zabierać połowę swojej garderoby, a na miejscu spędzać czas nad główkowaniem, w co dziś się ubrać. Proste, sprawdzone wcześniej stroje pozwolą czuć się swobodniej w podróży. Dodatkowo warto zabrać ze sobą uniwersalne elementy garderoby, jak np. szal, który ma wiele funkcji - może chronić przed wiatrem, deszczem, chłodem, a także służyć za siedzisko - a co najważniejsze, nie jest to część garderoby, którą należy często prać.

3. Zrób listę, a łatwiej ocenisz priorytety

Jeżeli decyzja dotycząca najważniejszych rzeczy sprawia Ci trudność, dużym ułatwieniem będzie prosta lista przedmiotów, które chcesz zabrać. Układając je w kolejności od najbardziej do najmniej przydatnego, łatwiej o decyzję, z których zrezygnować, by uszczuplić bagaż. To prosta i sprawdzona droga do większego minimalizmu, który może sprawić, że nasz wyjazd będzie bardziej komfortowy.

Notatnik i długopis na niebieskim tle

4. Przemyśl sposób pakowania

Podróżnicy stają się coraz bardziej kreatywni, jeżeli mowa o sposobie układania rzeczy w torbie podróżnej. Składanie ubrań jak do szafy nie sprawdza się w walizce i plecaku, które mają mniejszą pojemność i często zmieniają pozycje, wywracając i ściskając proste kupki ubrań. Ostatnio dużą popularnością cieszy się tzw. rolowanie, czyli zwijanie ubrań w małe wałeczki, które łatwiej układać w torbie. Taki bagaż sprawia też wrażenie bardziej uporządkowanego. Jeżeli jednak naszą zmorą są zagniecenia, warto zastanowić się nad techniką zawijania ubrań w jeden pęk.

5. Stwórz pakiety

Podziel swój bagaż na pakiety przedmiotów. Wyodrębnienie kosmetyków, okablowania i elektroniki pozwoli spojrzeć na bagaż jako całość i ocenić, czy wszystko mamy ze sobą. Pamiętaj o tym, by nie pakować przedmiotów w jedną dużą saszetkę. Lepiej sprawdzą się mniejsze torebki, które łatwo układać w bagażu tak, by wypełnić całą przestrzeń. Dodatkową zaletą pakietów jest to, że z łatwością ocenimy, przedmioty której kategorii zajmują najwięcej miejsca w bagażu. Po dotarciu na miejsce szybciej też odnajdziemy potrzebne rzeczy.

Kolorowe skarpetki na różowym tle

6. Wykorzystuj każdą lukę

Po ułożeniu w walizce lub plecaku pięknie zrolowanych ubrań lub posegregowanych pakietów, nadal zostanie w niej dużo miejsca. Dlatego na koniec pakowania zawsze zostawiaj miękkie lub nieduże przedmioty, które są odporne na gniecenie i stłuczenia. Mogą to być np. skarpetki lub ręczniki, którymi wypełnisz wszystkie luki powstałe pomiędzy poszczególnymi pakunkami, a także przy brzegach walizki.

7. Zamiast papierów - ubezpieczenie podróży online

Te osoby, które wybierają się na wczasy, by odpocząć, z pewnością chciałyby zabrać ze sobą coś do czytania. To oczywiste, że w cyfrowym urządzeniu zmieścimy większą ilość tytułów, a przecież jego rozmiar jest mniejszy od jednej książki. Warto także zapisać w takim urządzeniu lub w telefonie niezbędne dokumenty - jak bilety, rezerwacje, numer ubezpieczenia. Swoje ubezpieczenie podróży możesz kupić online i zachować je w formie pliku pdf.

Podejdź do pakowania, jak do kreatywnego wyzwania i wykorzystuj nie tylko porady znalezione w internecie, ale także własne pomysły. Może wpadniesz na coś, co stanie się nowym trendem w pakowaniu bagażu? Ogranicz ilość zabieranych przedmiotów, ale nie ograniczaj siebie!