Najnowsze artykuły

GettyImages-1296316688.jpg

5 noworocznych postanowień inspirowanych podróżami

Koniec starego i początek nowego roku to czas postanowień. Sprawdź nasze 5 postanowień przygotowane dla podróżników.

sherlock.jpg

Podróże z książką: śladami Sherlocka Holmesa

Przemierzaj Anglię śladami najsławniejszego książkowego detektywa. W swoich wojażach pamiętaj o polisie turystycznej! 📖

mapa meksyku z flaga

Kulinarne szlaki świata: smaki Meksyku

Meksyk od kuchni! Najlepiej kosztować go w pełni beztrosko, z dobrym ubezpieczeniem podróżnym w plecaku.

Jakie pamiątki przywieźć z wakacji?

passage-des-panoramas-paryz

unsplash.com/tcrawlers

Po dobrym przygotowaniu listy rzeczy do zabrania na urlop, warto pomyśleć nad rzeczami, które zabierzemy do domu. Planowanie nabycia pamiątek pozwoli uniknąć impulsywnych zakupów, a do domu zabrać tylko wartościowe przedmioty, które będą przypominały nam beztroskie wakacje jeszcze przez wiele lat.

Byle nie z fabryki!

Już na etapie poszukiwania ciekawych miejsc do podróżowania, warto zwrócić uwagę na lokalne wyroby i unikalne przedmioty dostępne wyłącznie w tym rejonie. Plastikowe i kolorowe pamiątki produkowane w wielkich fabrykach kuszą cenami, ale nie oryginalnością. Rękodzieło wykonane na miejscu będzie niepowtarzalną pamiątką, a jednocześnie jako odpowiedzialni podróżnicy zakupem wesprzemy lokalną gospodarkę. Przeznaczenie części wakacyjnego budżetu na jedną jakościową rzecz jest lepszym rozwiązaniem niż przywiezienie wielu drobnych gadżetów niskiej jakości, które mogą zniszczyć się po kilku miesiącach użytkowania.

Pamiątki użytkowe

Doskonałym pomysłem na pamiątkę, która nie stanie się zakurzonym bibelotem są rzeczy użytkowe – haftowana narzuta, deska do krojenia z drzewa oliwnego, ceramiczna misa, bambusowe pałeczki do jedzenia, witrażowa lampa czy podkładki pod szklanki to tylko kilka z wielu ofert stoisk z pamiątkami. Praktyczne przedmioty będą przypominały beztroskie wakacyjne chwile, a jednocześnie nie pozostaną bezużyteczne.

przyprawy

>unsplash.com/paolobendandi

Jedzenie i alkohol

Kolejną opcją dla praktycznych podróżników jest przywiezienie jedzenia lub lokalnego alkoholu. Zanim spakujemy do walizki tradycyjne anyżowe ouzo lub lukrecjowe ciasteczka, warto najpierw spróbować lokalnej kuchni. Zakupy spożywcze najlepiej zaplanować na ostatnie dni pobytu w danym regionie i wybrać produkty, które smakowały nam najbardziej. W miarę możliwości nie kupujmy gotowych zestawów prezentowych – mogą być droższe i gorszej jakości. Bezpiecznie przewozić można przede wszystkim produkty suche oraz z długą datą przydatności do spożycia. Podróż dobrze przetrwają przyprawy, alkohole i słodycze. Każdorazowo należy sprawdzić, które z produktów spożywczych można przewieźć przez granicę. Szczególną ostrożność powinny wzbudzić produkty odzwierzęce takie jak mięsa lub sery.

Kosmetyki

Oryginalne produkty pielęgnacyjne ucieszą nie tylko kosmetycznych miłośników. Peeling z pyłem wulkanicznym z Islandii, maseczka z błotem z Morza Martwego, oliwkowe olejki z Grecji, naturalne koreańskie kosmetyki to skarby kosmetyczne, których nie odnajdziemy w polskich drogeriach. Podczas wakacyjnych zakupów warto rozejrzeć się za stoiskami z kosmetykami, które można komuś sprezentować lub zachować na domowe SPA.

kobieta z muszlą w dłoni

unsplash.com/eseamau

Pamiątki znalezione

Choć po pamiątki zwykle udajemy się do lokalnych sklepików, mogą stać się nimi przedmioty, których tam nie znajdziemy. Przede wszystkim z wakacji warto przywieźć rzeczy, które upamiętnią nasze wspomnienia. Oprócz zdjęć, warto zachować bilety wstępu, monety, papierowe mapy, zasuszone kwiaty, muszelki, kamyki, piórka czy nasiona, które później zasadzimy w przydomowym ogródku. Przed zbieraniem fantów na plaży czy w lesie należy jednak dokładnie sprawdzić czy jest to dozwolone. Poszukiwanie niecodziennych pamiątek może być szczególnie interesujące dla dzieci. Z ich odnajdywania można zrobić zabawę, która będzie trwała przez całą długość pobytu za granicą. Aby takie pamiątki nie zginęły na dnie szuflady, warto zadbać o ich odpowiednią oprawę – wraz z dziećmi można po powrocie z urlopu przygotować specjalny album, zielnik, ramkę na zdjęcia z przyklejonymi muszelkami czy łapacz snów.

Dobre wspomnienia jako najlepsza pamiątka z wakacji

Pomimo, że nabycie unikalnych pamiątek jest dla nas niezwykle ważne, to nie zakupy są głównym celem podróżowania. Jeśli nie uda nam się przywieźć wartościowych przedmiotów, wakacje wciąż należy uznać za udane. Najważniejsze są pozytywne przeżycia, których wspomnienia zostaną z nami na długie lata. Aby mieć pewność, że z wakacji wrócimy szczęśliwi, warto zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę wykupując odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd od ERGO Ubezpieczenia Podróży.