Najnowsze artykuły

GettyImages-1296316688.jpg

5 noworocznych postanowień inspirowanych podróżami

Koniec starego i początek nowego roku to czas postanowień. Sprawdź nasze 5 postanowień przygotowane dla podróżników.

sherlock.jpg

Podróże z książką: śladami Sherlocka Holmesa

Przemierzaj Anglię śladami najsławniejszego książkowego detektywa. W swoich wojażach pamiętaj o polisie turystycznej! 📖

mapa meksyku z flaga

Kulinarne szlaki świata: smaki Meksyku

Meksyk od kuchni! Najlepiej kosztować go w pełni beztrosko, z dobrym ubezpieczeniem podróżnym w plecaku.

Top 5 miejsc na Insta-zdjęcia

klify+irlandia.jpg

www.istockphoto.com/ChristopheLedent

Jakimi zdjęciami najchętniej chwalimy się na Instagramie? Oczywiście tymi z wakacji! Ciekawe ujęcia możemy zrobić nawet na miniwyprawie w swojej okolicy, ale to zdjęcia przywiezione z zagranicznych podróży robią największe wrażenie, a dla nas stanowią najlepszą pamiątkę.

Zapytaliśmy kilku znajomych podróżników amatorów, jakie miejsca na świecie chcieliby sfotografować. Kryterium wyboru były cuda natury. Odpowiedzi ułożyły się w długą listę różnorodnych miejsc, rozrzuconych po całym świecie. To, co je łączyło, to ich niesamowita fotogeniczność.

Jeśli szukacie inspiracji do ciekawej podróży i jednocześnie zależy Wam, aby wzbogacić swój insta-profil, to zapoznajcie się z naszym subiektywnym TOP 5. To klasyka gatunku, ale tak naprawdę większość z nas marzy, żeby właśnie ją zobaczyć na własne oczy i sfotografować.

1. Wodospady Wiktorii w Zambii i Zimbabwe

Jeśli choć trochę interesujecie się fotografią, zapewne wiecie, że uwiecznianie wodospadów to często proponowane ćwiczenie. Pokazuje ono, jak działa czas naświetlania. Jeśli uda się Wam uchwycić na zdjęciu ruch wody spływającej z monumentalnych Wodospadów Wiktorii, to zrobicie ogromne wrażenie na swoich obserwatorach w mediach społecznościowych. I będziecie mieć niesamowitą pamiątkę z miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będącego jednym z siedmiu naturalnych cudów świata. Warto je odwiedzić, bo szalejąca susza niestety z roku na rok zmniejsza ilość przepływającej przez wodospad wody. Kto wie, co będzie w następnych latach?

Wodospad Wiktorii

https://www.istockphoto.com/ThomasSaupe

2. Kanion Antylopy w Arizonie

To prawdziwa perełka dla fotografów i miłośników niesamowitych cudów natury, którzy rokrocznie zjeżdżają z całego świata, aby zobaczyć i uwiecznić ten niesamowity kanion, zwany też Korkociągiem. Co stanowi o unikalności tego miejsca (oczywiście poza charakterystyczną, bardzo plastyczną rzeźbą piaskowca uformowanego przez tzw. powodzie błyskawiczne)? To fakt, że możecie spędzić tu tylko dwie godziny i że tylko o określonej porze dnia macie możliwość utrwalić na zdjęciach to, co w tym miejscu najbardziej magiczne – snopy światła wlewające się do jaskini. Nie wiadomo już, czy to woda formuje te skały, czy światło przypominające wodospad

Kanion Antylopy

https://www.istockphoto.com/vichie81

3. Ayers Rock w Australii

Zostajemy w temacie ciekawych formacji skalnych. Tego obiektu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeśli planujecie odwiedzić Australię – co jest marzeniem wielu podróżników i turystów – to nie możecie go pominąć w swoim planie zwiedzania. Większość ujęć przedstawiających Uluru (tak brzmi jego aborygeńska nazwa) kompozycyjnie niewiele się od siebie różni. Ale sam fakt, że widzieliście (i uwieczniliście) to naprawdę monumentalne wzniesienie, fachowo nazywane twardzielcem, wprawi w osłupienie Waszych obserwatorów na Instagramie. O Was nawet nie wspominając, bo przecież to Wy zobaczycie ten przyrodniczy obiekt UNESCO na żywo.

Ayers Rock

https://www.istockphoto.com/davidf

4. Swanetia w Gruzji

Gruzja to coraz popularniejsza destynacja, którą warto wpisać na swoją listę miejsc do odwiedzenia. Na naszej liście umieściliśmy Swanetię – malowniczy, górski region, położony w Kaukazie Wielkim. To, co stanowi o jego wyjątkowości, to pokrywające stoki lodowce. Ale nie tylko. Swanetia słynie przede wszystkim z baszt, które w średniowieczu broniły mieszkańców tutejszych osad przed krwawymi najazdami sąsiadów. Ta wielowiekowa, stworzona ludzką ręką architektura doskonale wpisuje się w otaczający ją, bardzo fotogeniczny krajobraz. Zdjęcia, które stąd przywieziecie, na pewno urzekną osoby śledzące Wasz profil.

Swanetia

https://www.istockphoto.com/steve_is_on_holiday

5. Klify Moheru w Irlandii

Morza i oceany to wdzięczne obiekty do fotografowania. Zachody słońca, rozbijające się o brzeg fale, uspokajające odcienie błękitów i zieleni. A do tego malownicze wybrzeża. To właśnie nadbrzeżna rzeźba terenu często stanowi o wyjątkowości marynistycznych ujęć, które tak chętnie podziwiamy. Pięknym wybrzeżem może poszczycić się Irlandia ze swoimi Klifami Moheru. Wyglądają jak dzieła zdolnego artysty, a tymczasem uformowała je przyroda. To niezwykle fotogeniczna kompozycja wapieni i piaskowców w niektórych miejscach pokrytych soczyście zieloną trawą, tak charakterystyczną dla tej części świata. Spróbujcie oddać na zdjęciach skalę tego cudu natury, a zrobicie furorę na Instagramie.

Klify Moheru

https://www.istockphoto.com/espiegle

Przygotujcie się do podróży!

Jak widzicie, miejsca, które Wam proponujemy, znajdują się w różnych, czasem bardzo odległych częściach świata. Każde reprezentuje inny kontynent i zupełnie unikatowy obiekt przyrodniczy.

Wybierając się w zagraniczną podróż, musicie się odpowiednio przygotować. Pamiętajcie, aby uwzględnić informacje na temat danego państwa, jego kulturę i zwyczaje, panujący tam klimat, ograniczenia związane z pandemią czy trudności, jakie możecie napotkać, podziwiając konkretną atrakcję turystyczną. Dokładnie zaplanujcie finanse i stwórzcie bazę kontaktów, miejsc i dostępnych środków transportu.

Ale przede wszystkim zadbajcie o dobre ubezpieczenie podróżne, dzięki któremu zawsze będziecie mogli liczyć na specjalistów, którzy zapewnią wsparcie we wszystkich trudniejszych momentach podróży.

Skupcie się tylko na wspaniałych przeżyciach. I uwiecznieniu ich w kadrach, którymi potem pochwalicie się na swoim instagramowym profilu.