Najnowsze artykuły

GettyImages-1296316688.jpg

5 noworocznych postanowień inspirowanych podróżami

Koniec starego i początek nowego roku to czas postanowień. Sprawdź nasze 5 postanowień przygotowane dla podróżników.

sherlock.jpg

Podróże z książką: śladami Sherlocka Holmesa

Przemierzaj Anglię śladami najsławniejszego książkowego detektywa. W swoich wojażach pamiętaj o polisie turystycznej! 📖

mapa meksyku z flaga

Kulinarne szlaki świata: smaki Meksyku

Meksyk od kuchni! Najlepiej kosztować go w pełni beztrosko, z dobrym ubezpieczeniem podróżnym w plecaku.

Autem przez Norwegię. Poznaj przepiękne sceniczne szlaki

Widok na góry i drogę Sognefjell w Norwegii

iStock.com/cornelinux

Malownicza Norwegia z okna samochodu! Te trasy przypadną do gustu wszystkim fanom zmotoryzowanej turystyki! Do wyboru jest 18 dróg, których łączna długość wynosi aż 2 136 kilometrów. Podpowiadamy, jakie atrakcje warto zobaczyć podczas takiej wyprawy objazdowej.

Czym są Norweskie Szlaki Sceniczne?

To gigantyczny projekt, który pokazuje piękno oraz różnorodność krajobrazową i kulturową Norwegii. W jego ramach powstało ponad 2000 kilometrów tras, które pozwalają odkryć najpiękniejsze strony tego kraju. Nie ruszając się z wygodnych siedzeń samochodowych, można podziwiać majestatyczne fiordy, zawieszone nad przepaściami kolorowe drewniane domki, przyprószone śniegiem szczyty oraz urocze wysepki na Lofotach. Prawdziwy spektakl rozgrywa się w okresie zimowym, kiedy na niebie widać spektakularny taniec zorzy polarnej.

Zapierające dech w piersiach trasy

 1. Geiranger-Trollstigen to trasa o długości 104 km, która prowadzi przez punkty widokowe na najsłynniejszy fiord Geiranger oraz przez legendarną Drogę Trolli. To propozycja dla śmiałków ciekawych przygód, bo nie każdy odważy się na jazdę serpentynami o nachyleniu 12%. Może być ciężko, ale dla tych krajobrazów zdecydowanie warto!

  Widok na Drogę Trolli w Norwegii w słoneczny dzień

  iStock.com/TOMAg

 2. Droga dookoła gór Rondane prowadzi przez wspaniały Park Narodowy Rondane, znany z wysokich na ponad 2000 m n.p.m. szczytów. Widok potężnych skał, które wdzierają się w jezioro Atnsjoen, robi ogromne wrażenie. Szczęśliwcom udaje się spotkać w parku dzikie stada reniferów.
 3. Droga Sognefjellet to prawdziwa perełka zachodniej Norwegii. Jest to najwyżej położona trasa z punktem obserwacyjnym na wysokości 1434 m n.p.m. Z drogi rozpościera się widok na góry Jotunheimen i pasmo Hurrungane oraz na najdłuższy i najgłębszy fiord w całym kraju, czyli Sognefjord. Jego fragment, znany jako Nærøyfjord wpisany jest na listę UNESCO. Jazda samochodem daje też możliwość podziwiania bogatej skandynawskiej roślinności oraz jedynych w swoim rodzaju kościołów słupowych z okresu od X do XIII wieku.

  Widok na góry i drogę Sognefjellet w Norwegii w słoneczny dzień

  iStock.com/HildaWeges

 4. Jazda drogą przez Archipelag Lofotów to niesamowite przeżycie i widoki, których nie da się opisać słowami. Podróżujących zachwycą zielone szczyty gór wyrastające wprost z lazurowych zatok, kolorowe domki rybackie rozsiane pośród nich oraz dziewicze rafy koralowe i piaszczyste plaże. Trasa samochodowa przez Lofoty prowadzi przez przełęcze, szczyty, mosty pomiędzy wyspami oraz punkty widokowe.

  " Widok na port rybacki Henningsvaer i lofoty w Norwegii z lotu ptaka "

  iStock.com/Harvepino

 5. Nadmorska droga Andoya pozwala zobaczyć ten skandynawski kraj z nieco innej perspektywy. Jadąc dookoła wyspy, wzdłuż linii brzegowej dostrzeżemy foki, orły, a nawet wieloryby. Region nie jest popularny wśród turystów, więc jest się sam na sam z pięknem przyrody, podziwiając słońce nisko zawieszone na horyzoncie, które urokliwie oświetla zielone skały.

  Widok na wybrzeże z punktu widokowego na wyspie Andoya w Norwegii

  iStock.com/Voyagerix

To tylko 5 spośród 18 scenicznych tras samochodowych, które oczarowują swoim majestatem. Resztę odnajdziecie w oficjalnym przewodniku “Visit Norway”.

Samochodem przez Norwegię, o czym warto wiedzieć?

Zwiedzanie Norwegii autem będzie pięknym i niezapomnianym przeżyciem, zwłaszcza jeżeli dobrze się do tego przygotujemy. Podczas planowania beztroskiego wyjazdu, warto pomyśleć o kilku sprawach.

 • Przyda się polisa na wyjazd za granicę z wykupionym NNW, OC i AC. Skandynawia to drogi region świata, w razie wypadku czy potrzeby odwiedzenia lekarza, ubezpieczyciel pokryje koszty.
 • Warto przestrzegać limitów prędkości, mandaty w Norwegii są bardzo wysokie.
 • Wiele odcinków dróg, przejazdów tunelami czy mostami jest płatna. Najczęściej opłaty pobierane są automatycznie dzięki systemowi AutoPASS. Przed podróżą warto zarejestrować samochód na stronie.
 • Większość dróg jest dobrej jakości, ale są przy tym strome, kręte lub jednopasmowe. Często na ulice wychodzą owce czy kozy.
 • Prawo drogowe wymaga, aby światła mijania były włączone przez cały czas.

Jedna podróż samochodowa to dopiero początek odkrywania magii i piękna tego fragmentu świata. Warto w nią ruszyć, żeby na własne oczy zobaczyć cuda natury i choć na chwilę oderwać się od pośpiechu codzienności.